جزئیات خبر


کاشت، داشت و برداشت مکانیزه چغندر قند در مزرعه نمونه آستان قدس رضوی

کاشت، داشت و برداشت مکانیزه چغندر قند در مزرعه نمونه آستان قدس رضوی
1396/9/11

سرپرست موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه از کاشت، داشت و برداشت مکانیزه چغندر قند توسط این موسسه خبر داد.
علی اورعی زارع در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: طی سال زراعی 96-95، حدود 80 هکتار به کشت چغندر اختصاص داده شد که این مساحت در مقایسه با سال گذشته، 20 درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: پیش بینی می شود بیش از 6 هزار تن چغندر قند از این اراضی برداشت شود.
اورعی زارع با اشاره به ارقام این محصول گفت: چغندرهای مذکور از ارقام هیبرید و چندین رقم مناسب با شرایط اقلیمی منطقه و از شرکت های معتبر جهانی تهیه و تولید شده است.
وی ادامه داد: با توجه به وجود کارخانه قند چناران آستان قدس رضوی در محدوده استان خراسان رضوی، استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار و همچنین در نظر گرفتن تناوب زراعی، این محصول برای کشت انتخاب شده است.
اورعی زارع درباره شیوه آبیاری این اراضی گفت: بیشتر اراضی کشت چغندر قند مزرعه، به سیستم آبیاری تحت فشار تیپ تجهیز شده است.
وی ادامه داد: دستیابی به راندمان بالا و در حد تولید تن در هکتار و همچنین تولید محصول با کیفیت و سالم، از جمله موفقیت های موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه در زمینه محصول چغندر قند به شمار می رود.
اورعی زارع، استفاده از ارقام هیبرید را یکی از اقدامات این موسسه برای افزایش تولید این محصول برشمرد و افزود: عملیات کاشت، داشت و برداشت مکانیزه و به موقع، مبارزه به موقع با آفات و بیماری ها، برنامه تغذیه ای مناسب، استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار و...، از جمله این موارد به شمار می رود.
سرپرست موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه با اشاره به مشکلاتی که این موسسه به عنوان یکی از تولیدکنندگان چغندر با آن روبرو است، افزود: وضعیت آب و هوایی، کاهش دبی آب، نبود علف کش های مناسب و آفات و بیماری ها، مهم ترین مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم
 
365-96

نظر شما