جزئیات خبر


برای اولین بار؛

بذر هیبرید کلزا توسط مزرعه نمونه تولید می‌شود

بذر هیبرید کلزا توسط مزرعه نمونه تولید می‌شود
1396/9/19

سرپرست موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه از کشت بذر هیبرید کلزا توسط این موسسه خبر داد.
مهندس علی اورعی زارع در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: در این راستا پیش بینی می شود حدود 100 تن بذر کلزا رقم استاندارد اپی (زرفام) اکاپی و همچنین40 تن بذر هیبرید تولید شود.

اورعی زارع با بیان این که طی سال زراعی 97-96، مساحت 150 هکتار از اراضی موسسه به تولید بذر هیبرید و گواهی شده خارجی اختصاص داده شده است، افزود: مزرعه نمونه از اواسط شهریور ماه سال جاری، نسبت به کشت این محصول اقدام کرده است که در خرداد سال 1397 نیز برداشت خواهد شد.
وی ادامه داد: این بذور از لاین پدری و مادری تولید شده که به صورت مجزا کشت می شود و برای تولید بذر گواهی شده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
اورعی زارع با اشاره به روش آبیاری اراضی مذکور گفت: این اراضی به روش قطره ای نوارتیپ آبیاری می شود.
وی دستیابی به خودکفایی در تولید بذر کلزا در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و عدم وابستگی به واردات بذر را از جمله اهداف کشت این محصول عنوان کرد.
اورعی زارع ادامه داد: این اقدام، علاوه بر این که یکی از فعالیت های در راستای اقتصاد دانش بنیان به شمار می رود، از ارزش افزوده بسیار بالایی برخوردار است.
وی اضافه کرد: همچنین این محصول در مقایسه با سایر تولیدات، نیاز به آب کمتری دارد و با توجه به بحران آب حاکم بر کشور، الگوی کشت مناسبی به حساب می آید.
سرپرست موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه درباره برنامه های این موسسه برای افزایش راندمان تولید و کیفیت بذور تولیدی، گفت: مبارزه با آفات، آماده سازی اراضی، تاریخ کاشت مناسب، برنامه تغذیه ای مناسب، استفاده از سیستم قطره ای نوار تیپ و ...، از جمله این برنامه ها به شمار می رود.
377-96

نظر شما